Hatırlarsanız “ Hazreti Hamza” rolüyle aktörlüğünü Antony Quen’in yaptığı ve İslam’ın yayılışı ve Kainatın İftihar Tablosunun  (SAV) hayatını anlatan “Çağrı”  ( The Message ) filmi gösterime girdiğinde muazzam bir yankı yapmış, yüz binleri sinemaya çekmişti. Filmin çevrilişinin  üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen TV’lerde sık sık gösterilmekte ve aynı beğeniyle seyredilmektedir.

Çok büyük bir bütçeyle hazırlığına başlayan bu güzel filmin müziği de Londra Senfoni Orkestrası Şefi Maurice Jarre’ye ısmarlamıştı.

Jarre, bu projeyi kabul ettiğinde birkaç ay işine yoğunlaşıp film müziği ortaya çıkarabilmişti. Fakat Jarre öyle yapmadı; müziği kulaklarımızda yankılandığında hemen Asr-ı Saadet’i çağrıştıran o harika müziği yapabilmek için o dönemi, o mekanları hissetmesi, o atmosfere kendini verip ruhunda hissetmesi gerektiğine inandı ve harika müziği ortaya koymak, filmin konusuna uygun o ezgiyi çıkarmak için iki yıl, evet yanlış okumadınız tam iki yıl İslam ülkelerini dolaştı, gözlemledi, hissetti, sonra eseri ortaya koydu…