Kamuoyu onu, Sultan II. Abdülhamit’in 33 yıl boynunda taşıdığı ye yurtdışında bulunan Osmanlı mühürlerini ülkemize kazandırmasıyla tanıdı.

Aslında o, başta bir işadamı sıfatı olmak üzere, Sudan Fahri Konsolosu, Türk-İspanya iş Konseyi Başkanı, Türk-Amerikan İşadamları Derneği Başkanı gibi iş dünyasından diplomasiye kadar uzanan pek çok alandaki girişimciliği ile öne çıkan çok yönlü bir kişilik.

Evet, bahsettiğimiz kişi, on ayrı şirketi bünyesinde barındıran Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abiden Erdem.

Mardinli bir ailenin oğlu olarak hayata gözlerini açan Erdem, Yıldız Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden mezun olduktan sonra bir süre üniversitede asistanlık yapmış. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde doktora programını takiben iş hayatına atılmış ve basamak basamak yükselerek bir aile şirketi olarak Erdem Holding’i kurmuş. İstikrarlı bir organizasyon ve profesyonel kadrolarla da kurumsallaşmasını tamamlamış.

Erdem Holding’i başarıya götüren en önemli unsurlardan biri geleceğe yönelik ileri görüşlülüğü…

“Ulaşımı olmayan, bir yere gidemez. İletişimi olmayan bir şeyle konuşamaz. Enerjisi olmayan da bir şey üretemez. Bunlardan biri eksik olduğu zaman asla sonuca gidemezsiniz.” Diyen Erdem, yatırım projelerini bu alanlara yoğunlaştırmış durumda.

4000 çalışanı ve 250 kişilik ana çekirdek kadrosuyla uluslararası gelişmeleri yakından takip eden Erdem, 1992 yılında GSM teknolojisine yöneldiği zaman piyasada analog ya da 450 mhz üzerinden çalışan araç telefonları vardır. Fakat Erdem, büyük bir öngörü ile onlara hiç heveslenmez ve Ericsson’u takip ederek 900 mhz üzerinden haberleşme imkânını sağlayan teknolojiye yönelerek cep telefonları ve elektronik hususunda bir numara haline gelir.

Bu ülkeden kazandığını yine bu ülke insanına harcayan Erdem, “Bizim okuttuğumuz öğrencilerin yarısı kadar öğrenciyi her holding okutsa, Türkiye’nin eğitim problemi çözülür” diyor ve anlamlı bir mesaj veriyor, “Hiç kimse elindeki altını, pırlantasını öbür dünyaya götürmeyecek. Dünyada bırakabileceği en güzel şey ise bir genci eğiterek topluma kazandırmaktır.”