Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu’na bilgi veren eski Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Süleyman Arif Emre, ilginç iddialarda bulundu. Emre, 28 Şubat’ın mimarı olmakla suçladığı Demirel’in, Erbakan’ı kıskandığını savundu.

Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu bünyesinde kurulan 28 Şubat Alt Komisyonu’nun yaptığı görüşmelerin tutanakları yayımlanmaya başladı. Tutanaklara göre Erbakan’ın kurmaylarından Emre, 28 Şubat’ı, Demirel’in Erbakan’ı kıskanmasına bağlayarak, 28 Şubat sürecindeki pek çok olayın arkasında Demirel’in olduğunu ifade etti.

Emre, şunları söyledi: “Demirel, Erbakan’ın yükselişini kıskanan bir kimse. Mühendis okulundan zaten arkadaşlardı. Demirel bu işin mimarıdır, erkanı harbidir 28 Şubat’ın. Allah selamet versin, Mustafa Kamalak anayasa profesörü, İç Tüzük’te bir eksiklik gördü, Çiller-Yılmaz hükümetinin güvenoyu almasının geçersiz olduğunu Anayasa Mahkemesi’nde ispat ettik, hükümetin hukuki mesnedi de kalmadı böylece. Ondan dolayı, Refahyol’a kapılar açıldı. Ama Demirel bu sefer bizim aleyhimizde, bizi çembere almak için partileri birleştirmişti, hatta Meclis dışındaki partileri bile bizim aleyhimizde etkiliyordu.”

Paşaları doldurdu

Emre, Demirel’in paşaları sürekli kendileriyle ilgili dolduruşa getirdiğini öne sürerek, “Kafadan atmıyorum. Eşref Bitlis Paşa benim amcamın oğlunun yakın akrabasıdır. Dedi ki “Hiç bakan almadan Demirel’i destekleyerek Hükûmet yapıyorsunuz, o da mütemadiyen sizin aleyhinizde askeri kışkırtıyor. Aman dikkatli olun, Hoca’yı da uyarın’ dedi. Ondan da biliyoruz ki devamlı Hoca’dan kurtulmak için elinden gelen her şeyi yapıyor.”

RADİKAL