Türkiye hafta sonunu önce elektriğe ardından doğal gaza yapılan yüklü zamlarla geçirdi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Mecbur kaldık.” diyerek zamları savunurken, istatistiki veriler dünyanın birçok ülkesinde doğalgaz fiyatlarının son dönemde artmadığını, bilakis azaldığını gösteriyor.

Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat’ın verilerine göre 2009 ile 2011 yılları arasında Avrupa genelinde doğalgaz fiyatları artmadığı gibi bir çok ülkede azalma eğilimi gösterdi.

Verilere göre AB’ye üye 27 ülkede 2009 yılında 0,059 olan doğalgazın ortalama fiyatı 2011 yılında 0,057’ye geriledi. Doğalgaz fiyatlarındaki azalma birçok AB ülkesinde çok daha da büyük oldu. Mesela İrlanda’da 2009 yılında doğalgaz fiyatları 0,064 iken bu rakam 2011 yılında 0,051’e, Almanya’da 0,065’den 0,059’a, Fransa’da 0,061’den 0,054’e, İtalya’da 0,076’dan 0,069’a geriledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, doğalgaz fiyatlarının çevredeki ülkelerde yaşanan siyasi istikrarsızlıktan kaynaklandığını ifade etmişti. Yıldız, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeleri yapmıştı:

“Zammı vatandaşımız, hükümetimiz ne de bizler isteriz. Bunun bir zorunluluktan kaynaklandığını ve yurt dışındaki ham petrol fiyatlarının, döviz fiyatlarının yükselmesi sonucunda maliyetlerimizin arttığını belirtmiştim. Bizim bir de diğer Avrupa ülkelerinden farklı bir yanımız var. Döviz fiyatlarıyla aldığımız bir malı TL ile satıyoruz. Aradaki fark yine bizim maliyetlerimize gelen fark olarak yansıyor. Bankacıların açık pozisyon dediği konu.

Bizim dışımızda özellikle Kuzey Afrika’da, Suriye’de, İsrail İran gerginliğinin oluşturduğu siyasi istikrarsızlıkların bedelini enerji sektörü olarak ödüyoruz. Çünkü, yükselen ham petrol fiyatları doğalgazdaki fiyatları etkiliyor. Aynı zamanda taleplerin düşmüş olmasından, arzın yetersiz olmasından ya da talebin yükselmesinden değil yalnızca bizim dışımızda oluşan siyasi istikrarsızlıklardan kaynaklanan sebeplerle yükseldi. O yüzden dünyanın yükünü; hak etmediğimiz bir yük çekiyoruz. Dediğim budur bahsettiği oranlarda bu zam yapılmak zorunda kalmıştır.”

CİHAN

Editör Yorumu :
Sömürü sistemi budur işte. Gayri Müslimlerin ödemesi gereken parayı biz Müslümanlara ödetiyorlar. Enerji Bakanı çıkıp mecburduk demesi Türkiye’nin tamamen başlıca batıya karşı bir acizliğidir… Batı her türlü Türkiyeyi sömürüyor. Batı belkide Türkiye halkının bu gerçekleşen zamlara bu kadar sabırlı olacağını tahmin bile etmemişti bu yüzden her zammın halk arasında bir isyan olması beklentisi içerisindeler belki de ve bu olay gerçekleştiğinde de aynen Libya da,Tunus’ta v.b. ülkelerde olduğu gibi tamamen sömürme planını uygulamayı düşünüyorlar. Ama tabi ki Türk halkının diğer halklara benzemeyeceğini bildikleri kadar hala bilmedikleri bir sürü şey var. Bu yüzden her türlü oyunlarını titizlikle yapıyorlar. En çok ta Türk halkının dini duygularını suistimal ederek bu güne kadar ilerlediler…Batı her türlü oyunlarını titizlikle yapmakla birlikte bazen sınırı aşıp küstahça ve tarihimizle alay geçercesine oyunlar bile oynayabiliyorlar. Bu oyunları genelde TV yayınları ile gerçekleştiriyorlar… Bizim Türk milleti her ne kadar sabırlı olsa bile bazen batının oynadığı oyunlardan kaçmayıp tam aksine daha da çok oyunun içine giriyorlar. Mesela tarihimizle son derece küstahça dalga geçen biz dizi düşünelim, tepki desen Türkiye’nin her kesiminde her türlü tepki yağıyor. Fakat birde bakıyorsun dizi izlenme rekorları kırıyor. Anlamadığım birşey tepki alan bir dizi bu kadar nasıl izlenilir.. Belli ki Nasıl Osmanlı bilmeden bile olsa sütü bozuk kişiler yetiştirilip sonrada o sütü bozuk kişiler tarafından asırlardır Dünyaya hükmeden bir dev İmparatorluğu düşmanların kucağına bırakması gibi… Ama düşmanlar ne kadar çalışırsa çalışsın ne kadar plan kurarsalar kursunlar, bir gün elbet hak gelecek ve batıl zail olacaktır. Allah er yada geç nurunu tamamlayacaktır. Şuan ki Türk vatandaşlarından tek isteğim var sadece şu yakın tarihimizi iyi bilsinler şayet her Türk vatandaşı şu yakın tarihini adı gibi bilsin emin olun ki hiç bir zaman batılıların oyununa gelmezler… Ünal KAZDAL